Bacak Damar Tıkanıklığı

Bacak Damarı Tıkanıklığının Ameliyata Gerek Kalmadan Anjiyo Tekniği İle Açılması

Karı ana atar damarı, sağ ve sol bacak ana atar damarı olmak üzere ikiye ayrılır. Bacak ana atar damarı dize kadar çeşitli dallar verdikten sonra diz altında üç damara ayrılır. Dize kadar olan bölümde bacak damar tıkanıklığı meydana gelmesi halinde hastaların yürümekle kalça ve baldırlarında ağrı meydana gelir.

Eğer ilaç tedavisine rağmen bu şikayetler geçmiyorsa ve hastanın hayatını kısıtlıyorsa bu damarlar anjiyo tekniği ile açılmalıdır. Eğer hastanın damar yapısı uygunsa bu damarlara el bileğinden anjiyo tekniği ile balon/stent tedavisi uygulanmalıdır. Teknik kısıtlılık varsa kasık atar damarlarından bir tanesi kullanılarak tıkalı bacak damarına müdahale edilir. Kullanılacak stentlerin çeşidi ve  yapılacak balon tedavisinin ilaçlı balon ile olup olmayacağı kararı hastanın ve damarın durumuna göre verilir.

 

Karın ana damarından sonra sağ ana kalça damarı tamamen tıkalı. Okların olduğu bölgede damar kesintiye uğramış(Resim1). Anjiyo tekniği ile balon/stent sonrası oklar sağ ana kalça damarını gösteriyor(Resim2)

 

Sol bacak damarı tamamen tıkalı. Okların olduğu bölgede damar tel ve sert borucuk ile geçilmiştir. (Resim1). Anjiyo tekniği ile balon/stent sonrası oklar sol bacak damarının açıldığını gösteriyor. (Resim2)

 

Aşağıdaki videomuzda bacak damar tıkanıklığı tedavisi ile ilgili olarak Yürürken bacakları ağrıyan amcamızın önce şah damarını sonra her iki bacak damarını stent ile açtık:

 

Şah Damarı Tıkanıklığı başlıklı yazımızı da okuyabilir, diğer başlıklara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz: