Damar Tıkanıklığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Organlarımızın ihtiyacı olan temiz kanı sol kalbimiz atardamarlar vasıtasıyla ilgili organlara pompalar. Bu organlarda kullanılan ve kirlenen kan ise toplardamarlar vasıtasıyla akciğerlere iletilmek üzere sağ kalbimize iletilir. Yani vücudumuzdaki damar ağı başlıca atardamarlar ve toplardamarlardan oluşur. Damar tıkanıklığı denilince daha çok atardamarlar akla gelir.

Atar damardaki sertleşme ve daralma sinsice ve yavaşça gelişerek kan akımını engeller. Hatta bu süreç damarın tam tıkanması ile sonuçlanabilir. Bu tıkanıklık kalp damarlarında kalp krizine, beyin damarlarında ve şah damarında inmeye, kol damarlarında kol ağrısı ve baş dönmesine, bacak ve ayak damarlarında kangren ve ayak kesilmesine, bağırsak damarlarında bağırsak çürümesine, böbrek damarlarında inatçı tansiyon yükselmeleri ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Damar tıkanıklığının yol açtığı bütün bu durumlara biz kalp-damar hastalıkları diyoruz.

Vücudumuzdaki bütün atar damar tıkanıklıkları ameliyata gerek olmadan anjiyo tetkiki ile teşhis edildikten sonra anjiyo teknikleri ile açılabilir. Açılamayacak atardamar yoktur. Önemli olan bunun hastaya faydalı olup olmayacağının iyice değerlendirilmesidir.

Kalbe giden damarlar neden tıkanır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazıma da göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz: