Kalbe Giden Damarlar Neden Tıkanır?

Bu sorunun cevabı çok basit. Tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara içmek ailede kalp hastalığı olması kalp damarlarını tıkar. Bu mahşerin 5 atlısından kaç tane varsa sizin de o kadar riskiniz yükselir. Ne kadarını kontrol altında tutarsanız damarlarınızın tıkanma olasılığı o kadar azalır.

Damar tıkanmaları hangi yakınmalara yol açar?

Şeker hastalığınız varsa hiç şikâyetiniz olmayabilir. Ama %90 hastada yürürken, hızlı yürürken, dolu mideyle yürürken, rampa çıkarken, merdiven çıkarken, göğüste yanma, baskı, ağırlık hissi, boğaza ve kola yayılabilen dinlenmekle geçen şikâyet olur.

Kalp Damar tıkanmaları olan hastalara nasıl tanı konulur?

Hastaların mevcut durumları ve şikayetlerine göre efor testi, kalp sintigrafisi gibi testlerin bozuk çıkması şüphe uyandırır. Ama asıl tanı anjiyografi yöntemiyle konur.

Kalp Damar tıkanıklıkları tedavi edilmezse ya da tedavi ertelenirse neler olabilir?

Damar tıkanıklığı tedavi edilmez is, kalp krizi, ani ölüm, kalp yetersizliği gibi istemediğimiz durumlara sebebiyet verebilir

Damar tıkanıklıkları tedavi yöntemlerinde geçtiğimiz yıllar içinde hangi gelişmeler oldu?

En büyük gelişme artık damar tıkanıklıklarında %99 hastada ameliyata gerek kalmadan sentle sorunu çözme imkânımız var. Yani ameliyatla tedaviler artık yavaş yavaş tarih oluyor.

El bileğinden anjiyo yöntemi nasıl uygulanır?

El bileğinden anjiyo artık olmazsa olmaz uygulamadır. Bu konuda 10.000 üzerinden vaka tecrübemiz mevcut olup, 5 tane de uluslararası makale olmuş çalışmamız mevcuttur. Sadece kalp damar tıkanıklıkları değil bütün damar tıkanıklıklarını açarken el bileği atar damarını kullanıyoruz. Böylece hasta işlemden sonra hemen ayağa kalkabiliyor. Kasık damarı kullanıldığında 6-12 saat hasta yatmak zorunda kalıyor ve bütün tuvalet ihtiyaçlarını burada gidermek zorunda kalıyor. Oysa ki el bileğinden yapılan anjiyo ve girişim işlemlerinde hasta tuvalete yürüyerek rahatça gidebiliyor.

Damar tıkanıklığı ile ilgili yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>