Kalp Damar Tıkanıklığının Ameliyata Gerek Kalmadan Anjiyo Tekniği İle Açılması

Diğer adıyla koroner arter hastalığının balon/stent gibi anjiyo tekniği malzemeleri ile açılması işlemidir. Burada da el bileği atardamarını kullanmak önemlidir. Bütün koroner damarlar istisnasız bir şekilde el bileğinden yapılan anjiyo tekniği ile açılabilir. El bileğinden damarın açılması özellikle kalp krizi  gibi kanama riskinin yüksek olduğu durumlarda hayati öneme haizdir.

Ayrıca diğer kalp damarına balon/stent takılan hastalarda da kanama riskini azaltması, hastaya ciddi konfor sağlaması açısından son derece önemlidir.. Teknolojinin bize sağladığı imkanlar ve özel malzemeler sayesinde açılamayacak koroner damar (kalp damarı) yoktur. Önemli olan bunun hastaya faydalı olup olmayacağının iyice değerlendirilmesidir. Günümüzde ameliyattan fayda görecek hasta grubu oldukça sınırlanmıştır.

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Şevket Görgülü tarafından 78 yaşındaki bir hastaya uygulanan ameliyatsız kalp damar tıkanıklığı tedavisini görebilirsiniz:

 

Tam tıkalı sol inen kalp damarı genelde çoğu hastanın ameliyata verilmesi sebebidir. Burada her iki el bileği kullanarak %100 tıkalı sol inen kalp damarının sağ koroner damardan girilerek anjiyo tekniği ile başarılı bir şekilde açıldığı görülmektedir. İlk resimdeki oklar normalde damarın bulunması gereken yeri göstermekte ikinci resimde damarın ortaya çıktığı görülmektedir.

 

Sol ön inen damarın çatal yerindeki darlığı da sıklıkla ameliyata verilmekitedir. Yine burada el bileğinden yapılan işlem görülmektedir. Sırasıyla,işlem öncesi, esnası ve stent/balon tedavisi sonrası.

 

Bir başka çoğu hastanın ameliyata verilme sebebi ise ana koroner damar darlığıdır. İlk resim darlığı ikinci resim ana damar sonrası her üç damarın stent öncesi tellenmesini göstermektedir. Son resimde is her üç damarın ve darlığın açıldığı gözükmektedir.Bu işlemde el bileğinden yapılmış bir işlemdir.

Damar tıkanıklığı ile ilgili yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz: