Karın Ana (Aort) Damarı Tıkanıklığı

Karın Ana (Aort) Damarı Tıkanıklığının Ameliyata Gerek Kalmadan Anjiyo Tekniği İle Açılması

Damar tıkanıklığının seviyesi hastalarda ki şikayeti belirler. Tıkanıklık karın ana atar damarından itibaren başlayabilir. Karın ana damarı böbrek damarını verdikten sonra tamamen tıkanabilir ve bacak damarları yan dallarla beslenir. Bu hastalarda kasık atar damar nabzı yoktur, cinsel fonksiyon bozukluğu  ve yürürken ciddi bacak ağrıları yaşarlar (Leriche sendromu). Ameliyat bu hastalarda oldukça risklidir. Ameliyat sonrası ise iyileşme süreleri haftalar aylar alabileceği gibi, tam da düzelemeyebilirler. Teknolojinin bize sağladığı imkanlar ve özel malzemelerle anjiyo tekniği ile bu damar tıkanıklığı açılabilir.

Genellikle el bileği veya kol  atardamarı  her iki kasık atardamarından girerek aort damarına ve her iki ana bacak damarına balon/stent yapılır. Hastalar en fazla 2 gün sonra taburcu olup günlük yaşantılarına normal bir performansla başlayabilirler.

Karın ana damarı tamamen tıkalı okların olduğu bölgede ana damar ve bacak damarları yok (resim1). İşlemden sonra oklar ana karın (aort ) damarını ve bacak damarlarını gösteriyor. (Resim 2)

Damar tıkanıklığı ile ilgili yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz: