Kol Damar Tıkanıklığı Denince Ne Akla Gelir?

Kalbimiz kanı aort ana damarına pompaladığında bu kan önce sağ kol damarına ve sağ şah damarı vasıtasıyla beyne gider. Sonra bu pompalanan kan sol şah damarı ve en son sol kol damarına gider. İlk kan sağ kol damarına gittiği için sağ kol tansiyonu 10 birim sol koldan daha yüksek olur. Bu sebeple tansiyon her iki koldan ölçülmeli ve yüksek olan gerçek değer kabul edilmelidir. Kol damar tıkanıklığı sıklığı başka bir periferik arter hastalığı olanda (bacak damar tıkanıklığı, beyin damar tıkanıklığı gibi ) %11 oranında görülür. Hastalar genelde hocam bu koldan tansiyonumu ölçemiyorlar ve bu kolda tansiyonum çok düşük derler. İki kol arasındaki 15 birimden fazla tansiyon farkı kol damar tıkanıklığına işaret eder. Bu durum özellikle tansiyonu tek taraftan ölçülen kişiler için yanıltıcı olabilir. Eğer tıkanıklık olan koldan tansiyon ölçülürse genelde düşük çıkar ve hasta tansiyon hastası olduğunu anlamayabilir.

Kol damar tıkanıklığının sebebi genellikle kalp damar tıkanıklığı sebepleri ile aynıdır etken damarların yağ yumakları ile tıkanıp sonrasında kireçlenmesidir. Bazen sebep Takayasu hastalığı gibi otoimmün bir sebeptir. Genelde sol kol damarı sağa göre 4 kat daha fazla tıkanır. Erkeklerde 2 kat fazla görülmekle beraber genelde 50 yaşından sonra görülür. Kol damar tıkanıklığı zengin köprü ağ gelişimi nedeniyle genelde şikayet oluşturmaz. Tesadüfen iki kol tansiyonu ölçüldüğünde bulunur genelde.

Tedavi: Şikayeti olmayan kişilerde başka damar tıkanıklığı araştırılması ve ilaç tedavisi yeterlidir. Ancak kolunu kullandığında ağrı ve yorgunluk oluşuyorsa, kol hareketleri ile baş dönmesi veya göğüs ağrısı (bypasslı hastalarda) oluşuyorsa veya iki kol arasında 40 birimden fazla tansiyon farkı varsa bu damarlar girişimsel tedavi ile açılmalıdır. Bu hastalara da bu damarın açılması tecrübeli ellerde %100 sonuç verir ve hasta bu rahatsızlığa bağlı oluşan şikayetlerinden kurtulur. Hastanın bazen her iki el bileği atar damarından veya kasık atardamarından girilerek özel tel ve malzemelerle önce tıkanıklık açılır. Ardından tekrar tıkanmaması ve açıklığın uzun süreli sürmesi için çelik kafes dediğimiz özel bir stent takılır. Hastanın ilaçlarını almaya devam etmesi bu hastalığın tekrarlamaması için gereken şartlardan önemli bir tanesidir.

Damar tıkanıklığı ile ilgili merak ettiklerinizin cevabını bulmak için damar tıkanıklığı adlı yazıma göz atabilirsiniz

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>