Şah Damarı Tıkanıklığı

Diğer adıyla karotis ve/veya vertebral arter hastalığının balon/stent gibi anjiyo tekniği malzemeleri ile açılması işlemidir. Şah damarı tıkanıklığı tedavisi genelde kasık atardamarı kullanarak yapılsa da el bileğinden bu işlemi yapmak mümkündür hatta bazı durumlarda kaçınılmazdır.

Teknolojinin bize sağladığı imkanlar ve özel malzemeler sayesinde açılamayacak karotis veya vertebral damar  yoktur. Önemli olan bunun hastaya faydalı olup olmayacağının iyice değerlendirilmesidir. Felç geçiren hastalarda şah damar darlığının %50 veya daha fazla  düzeyde olması bu damara müdahele yapılmasını gerektirir. Bu müdahale 6 ay geçmeden yapılmalıdır ki tekrar benzer bir felç olayı gelişmesin.

İleri derecede kireçlenmiş %99 darlık yapan şah damarı darlığı görülmektedir. İkinci resim stent açılmadan önce stenti son resim ise işlem sonrası genişleyen damarı göstermektedir (ok işaretleri).

Aşağıdaki videoda hastamızın sağ şah damarı tam tıkalı sol şah damarı %70 darlık ve sağ beynide bu damar besliyor. Felç geçirip yatalak olmasın diye sol şah damarına el bileğinden girerek stent taktık.

 

Kalbe giden damar neden tıkanır? başlıklı yazımızı da okuyabilir, diğer başlıklara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz: